Çukurambar mah. Öğretmenler cad. Kar apt. No:13/13 Çankaya/Ankara

  Metabolic Balance

  Metabolic Balance ile Sağlıklı Beslenme

  Sağlıklı yaşam günümüzde her coğrafyada farklı şekillerde temel alınsa da genellikle sağlıklı beslenme ve kişie özel egzersiz ve beslenme programları ile mümkün olmaktadır. Her insanın kendine özgü metabolizması bulunmaktadır. Metabolizma açısından denegli ve sağlıklı bir şekilde beslenme ve yaşam tarzı oluşturmak ise günümüzde pek çok kişinin başvurduğu bir yöntemdir. Bu yöntem metablic balance ile sağlıklı beslenme olarak tanımlanmaktadır. 

  Metabolizma Nedir? 

  Tıp literatüründe metabolizma; hücrelerin yaşamlarına devam ettirebilmesi için yaşanılan kimyasal süreçler bütünü olarak tanımlanmaktadır. Hücrelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için enerjiye ihtiyaç duymaktadır ve söz konusu enerjiyi protein, yağ ve karbonhidratlardan karşılamaktadırlar. Enerji veren besinlerin hücrede parçalanması ve eneri sebestlemesi ile ısı enerjisine dönüşmektedir. 

  İnsanlarda kullanılan metabolizma tanımı ise; vücudun ihtiyacı olan temel besinlerinin karşılanması ve sonrasında bu besinlerin yakıldığı enerjidir. Metabolizma günümüzde genellikle kilo kontrolü ve kilo verme ile birlikte kullanılmaktadır. 

  Sağlıklı bir şekilde beslenme ve kilo vermek günümüzde metabolic balance ile mümkün olabilmektedir.

  Metabolik Balance Programı

  Almanya’da uzun yıllar boyunca uygulanan araştırmalar sonucunda açığa çıkan bir yaşam biçimi ve beslenme programıdır. Metabolik balance kişiye özgü bir beslenme programı olmakla birlikte her öğünde alınması gereken proteinin tek çeşit olması gerekmektedir. Her öğünde ilk lokmanın protein olması gerekmektedir. Öyle ki vücudun salgıladığı insülin hormonu bu sayede daha hızlı harekete geçecektir. Yüksek tansiyon ya da kan şekeri yüksekliği gibi problemler zamanla azalacaktır.

  Kilo verme metabolik balance programında kaçınılmaz bir yan etkidir. Programın uygulanma amacı sağlıklı bir metabolizmaya kavuşulması ve sistemik hastalıkların önüne geçilmesi olsa da vücuttaki toksik maddelerin atılması ve fiziksel olarak çok daha sağlıklı olmanın sonucunda hızlı bir şekilde kilo vermek de mümkün olmaktadır. Kişide genel sağlık durumunun değerlendirilmesinin yanı sıra ayrıntılı bir kan tahlili yapılmaktadır. Bu tahlil ve değerlendirme sonucunda kişinin hangi proteinleri tüketmesi ya da hangi meyve ve sebzeleri tüketmesi gerektiği belirlenmektedir.

  Metabolik balance programı tam anlamıyla kişiye özgü bir beslenme programıdır. Öyle ki bazı besinlere karşı insan vücudu inflamasyon geliştirebilmekte ve ödem oluşumuna yol açmaktadır. Bu nedenle kişiye özel beslenme programında hangi protein, hangi vitamin ve minerallerin faydalı olduğu değerlendirilmektedir. Böylece kişinin insülin direnci dengelenmekte ve var olan yağ depoları eritilmeye başlanmaktadır. Tüm dünyada 30 ülkede uygulanan metabolik balance programı Türkiye’de de yaklaşık 10 senedir uygulanabilmektedir.

  Metabolik Balance Uygulama Aşamaları

  • Birinci Aşama Hazırlık
  • İkinci Aşama Sıkı Dönem
  • Üçüncü Aşama Rahat Dönem
  • Dördüncü Aşama Koruma Fazı

  Metabolic Balance Programı Nasıldır?

  Metabolic balance programı elbette ki kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Ancak birtakım temel kurallar bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  - Öğünler atlanmamalı

  - Her gün en az 3 öğün tüketilmeli ve öğün aralarında minimum 5 saatlik süre bulunmalıdır.

  - Her gün sindirimi kolaylaştıran bir meyve tüketilmelidir.

  - Vücudun ihtiyacı olan su miktarı mutlaka her gün alınmalıdır. 

  Günümüzde pekçok kişi diyet uzmanı, beslenme uzmanı ya da yaşam koçu sıfatları ile danışanlarına beslenme programı hazırlamaktadır. Metabolic Balance programı günümüzde tıp eğitimi almış doktorlar tarafından hazırlanmaktadır. Öyle ki metabolic balance ile sağlıklı beslenme programı hazırlanmadan önce; çeşitli muayene ve tetkik süreçleri yaşanmaktadır. Böylece kişinin metabolik sendromu olup olmadığı tespit edilebilmektedir. 

  Kilo ve diyabet gibi problemlerin bulunması metabolik sendromu açığa çıkarmaktadır. Genellikle diyabet, tansiyon, damar tıkanıklığı ve çeşitli kalp hastalıklarına karşı alınacak önlemlerin başında metabolic sendromun önüne geçilmesi de bulunmaktadır. Alınacak önlemlerin bütünü ise Metabolic Balance olarak adlandırılmaktadır. 

  Metabolic Balance ile Nasıl Sağlıklı Beslenilir?

  Metbaolic balance ile metabolic sendromun önüne geçilmesi sürecinde tüketilmemesi gereken birtakım besinler bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  - Endüstriyel şekerden uzak durulmalıdır.

  - Sağlıklı yağların tüketilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

  - Farklı proteinler aynı öğün içerisinde tüketilmemelidir.

  - Su tüketimine özen gösterilmelidir.

  Metabolic sendromunuz olduğunu düşünüyorsanız ve yeterince beslenmenize rağmen halsiz hissediyorsanız mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Metabolic balance ile enerji dengeniz sağlanacak ve çok daha sağlıklı bir süreç yaşamanızı sağlayacaktır.